Üye girişi Üye ol
Şu anda 21 kişi
Çocuk Bahçesi'nde.

Tsunami nasıl meydana gelir?

Bazen denizim dibinde bir deprem ya da volkan patlaması meydana gelir. Bu olay okyanusun dibindeki suyu yüzeye doğru itince iki yönde de ilerler. Kimi zaman kıyılara ulaşıncaya kadar binlerce kilometre yol alırlar. 

Bu dalgalar açık denizdeyken saatte 800 kilometre hızla ilerler, ama o sırada boyları çok yüksek değildir. Dalgalardan biri suyun çok derin olmadığı bir kıyıya ulaştığında hızı kesilir. hızı kesilen dalga iyice yükselir. Dalganın boyunun 30 metreye ulaştığı olur. Bu haliyle kıyıda patlayınca önüne çıkan her şeyi silip süpürür. İşte tsunami buna denir.  

Aysbergler denizin donmasıyla oluşan bankizlerden ya da buzullardan kopan buz parçalarıdır. Onlarca kilometre uzunlukta olanları vardır. Hatta 100 kilometre uzunlugunda aysbergler bile saptanmıştır.Koptuklarında denizde çok büyük çalkantılar yaratır, bazen de tsunami oluşmasına yol açarlar. 
Balık
Savaşı, küçük bir çocuğun gözünden anlatan, umut dolu bir roman!

Sanal Bebek |  Gizlilik  İlkeleri   | Site Haritası  | Reklam |   Bize Ulaşın 

Bu sitede yer alan bilgiler,insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup,tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten,konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız. Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.

Tasarım