Üye girişi Üye ol
Şu anda 21 kişi
Çocuk Bahçesi'nde.

Deprem nasıl oluşur?

Dünyanın yüzeyi binlerce kilometre uzunluğugunda ve 10 ile 70 kilometre kalınlığında devasa kayalık plakalardan oluşur. Bunun altında kayalık katman çok sıcak ve sıvı haldedir. Bu katmana magma denir. Plakalar bu magmanın üzerinde sağa sola hareket ederler.

Depremlerin büyük bölümü plakanın karşılaştığı yerlerde meydana gelir. Plakalar yılda birkaç santimetre hareket ederler. Bazen plaka yavaş bir hareketle öteki plakanın üzerine çıkar, bazen de kayma sonucu birbirleriyle karşı karşıya gelirler. 

Bu düzenli bir hareket değildir. Ama iki plaka birkaç milimetreliğine bile  hareket etse, mlyonlarca ton ağırlığındaki kayalar büyük bir güçle çarpışır. İşte bu çarpışma depreme yol acar. 

En şiddetli depremler iki plakanın birbiri üzerine binmesiyle meydana gelir. Günümüzde Şili, Japonya ve Meskika'da olan depremler en büyük depremlerdir.
Balık
Savaşı, küçük bir çocuğun gözünden anlatan, umut dolu bir roman!

Sanal Bebek |  Gizlilik  İlkeleri   | Site Haritası  | Reklam |   Bize Ulaşın 

Bu sitede yer alan bilgiler,insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup,tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten,konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız. Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.

Tasarım