Üye girişi Üye ol
Şu anda 21 kişi
Çocuk Bahçesi'nde.

SAKA KUŞU AĞAÇ DALINA NEDEN YUVA KURMAZ

          (Afrika Masalı)

  Saka kuşları genellikle  ağaçların dallarına yuva yapmaz.Kovukları,evlerin çatılarını,pervazlarını tercih ederler.Bazen posta kutularına yuva yaptıkları bile olur.Bunun nedeni ni biliyormusunuz?

  Eski zamanlardan birinde,saka kuşu bir incir ağacının dallarına yuva yapmak istemiş.Yaz ayları yaklaşıyor,saka kuşunun yumurtlama,civciv çıkarma mevsimi geliyormuş.Sıcacık günlerin eli kulağındaymış,ama saka kuşunun hala bir yuvası yokmuş.

  Bir incir ağacını seçmiş kendine.Yüksek dallardan birine konmuş ve incir ağacına şöyle demiş:

  "Sevgili incir ağacı senin dallarına yuva yapabilirmiyim?"

  "Evet,yapabilirsin,ama ağır yuva olmasın!"

  Saka kuşu incir ağacının ne kadar çabuk kırıldığını bilmiyormuş elbette.Bilse alınırmıymışKimseyede sormamış.

  Sonra yuvasını yapmaya başlamış.Yuva sağlam olsun istiyormuş.Ne kadar sağlam dal,çpo,tahta parçası bulmuşsa getirmiş.Ama yuva sağlamlaştıkça ağırlaşıyormuş da.

  Yuva tam hazırmışki,bir sabah en son dal parçasını yerine yerleştirdiğinde incir dalı çıt diye kırılıvermiş.Saka kuşunun bütün emekleri boşa gitmiş.Ama saka kuşu bunun incir ağacının bir özelliği olduğunu bilmediğinden,o günden sonra bir daha ağaç dallarına yuva yapmamış.

  Bütün ağaç dalları çabuk kırılır sanmış.Kovukları tercih etmiş.
Geri Yazdır
Balık
Savaşı, küçük bir çocuğun gözünden anlatan, umut dolu bir roman!

Sanal Bebek |  Gizlilik  İlkeleri   | Site Haritası  | Reklam |   Bize Ulaşın 

Bu sitede yer alan bilgiler,insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup,tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten,konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız. Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.

Tasarım